Kotły gazowe – Czym się charakteryzują?

Jeżeli zamierzasz wybrać do swojego domu odpowiedni kocioł grzewczy powinieneś zapoznać się z kilkoma uwagami dotyczącymi tego rodzaju urządzeń. Na rynku istnieją różne typy pieców, kotłów gazowych umożliwiające każdemu wykorzystywanie ich do ogrzewania swojego mieszkania. Warto więc poznać  Ich znaczenie oraz funkcjonalność.

Kocioł gazowy

Kocioł gazowy przede wszystkim służy do ogrzewania danego pomieszczenia, a także wody przeznaczonej do mycia czy też kąpieli. Kiedy wybieramy dany typ kotła warto zwrócić uwagę na jego moc, która to odpowiada za zużycie gazu. Większa bowiem moc wpłynie zdecydowanie na większy pobór energii co będzie wiązało się z wyższymi kosztami prądu. Ważnym czynnikiem przy wyborze pieca gazowego jest również zużycie ciepłej wody w danym momencie. Powinniśmy sprawdzić ile tak naprawdę ciepłej wody użytkowej daje nam kocioł czy te piec gazowy. W ten sposób unikniemy niepotrzebnego tworzenie harmonogramu na przykład dla korzystania z łazienki w domu.

Rodzaje kotłów gazowych

Kotły gazowe mogą być przede wszystkim dwufunkcyjne przepływowe, które pozwolą na ogrzanie wody w strategi przepływowej (bez zbiornika ciepłej wody). Ilość ciepłej wody jest zależna od mocy grzewczej tego typu kotła. Brakuje im funkcji cyrkulacji wody użytkowej, a także nie współpracują z kolektorami słonecznymi. Ich koszt jest dosyć tani.

Kotły gazowe jednofunkcyjne natomiast ogrzeją dane pomieszczenie stosując do tego rodzaju oddzielny zbiornik (ciepła woda użytkowa), zainstalowany pod piecem, kotłem. Sama wydajność ciepłej wody użytkowej będzie uzależniona od pojemności kotła gazowego. Zbiornik ma możliwość zainstalowania do niego funkcji cyrkulacyjnej wody użytkowej. Kotły tego rodzaju można zintegrować z panelami słonecznymi, pompami ciepła, oraz kotłami na paliwo stałe.

Kotły gazowe kompaktowe wyposażone są w zabudowany zbiornik c.w.u. Mogą to być zbiorniki zainstalowane jako wiszące (50 litrów pojemności) lub też stojące (100-200 litrów). W tego rodzaju piecach zbiorniki mające około 200 litrów będą miały zastosowanie także we współpracy z kolektorami słonecznymi. Wydajność ciepłej wody bieżącej jest tutaj zależna od pojemności zbiornika oraz mocy grzewczej urządzenia. Przy zastosowaniu małych zasobników najlepiej jest unikać użycia cyrkulacji wody użytkowej.

Podsumowanie

Kocioł gazowy jest istotnym elementem układu grzewczego w danym pomieszczeniu domu. System wraz z piecem, kotłem gazowym gwarantuje bezawaryjną pracę urządzenia. Dzisiejsze kotły gazowe są wyposażone w inteligentne sterowniki, które pozwalają na zastosowanie energooszczędnego ogrzewania. W związku z tym w przyszłości możemy zaobserwować znaczne zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Może Ci się również sposobać: