Kwas foliowy i folian – wszystko, co musisz wiedzieć

Kwas foliowy jest przydatny. Zażywają go przeważnie kobiety w ciąży, przygotowując się do odmiennego stanu. Jest to jeden z suplementów diety, dostępny w aptece. Warto wybrać kwas foliowy dobrej firmy, mający dobrą zawartość. Jego działanie wzmocni organizm przyszłej mamy. 

Kwas foliowy działa efektywnie

Kwas foliowy jest dobrym elementem. Folian też warto poznać. Kwas foliowy i folian są różnymi postaciami witaminy B9. Foliany to naturalna postać witaminy B9, a kwas foliowy jest w pełni syntetyczny. Kwas foliowy jest sprzedawany w aptekach, zielarniach, sklepach specjalistycznych. Poziom kwasu foliowego spada, gdy daną osobę męczy stres, pije dużo kawy czy alkoholu. Palenie papierosów także ma znaczenie, podobnie jak stosowanie innych używek. Zła dieta przyczynia się do powstania niedoborów kwasu foliowego. Zła dieta, czyli złożona z wysoko przetworzonej żywności. Zdrowa dieta jest podstawą zdrowia i zadowolenia z życia. Coraz więcej osób docenia zdrowe i smaczne jedzenie, ale z powodu braku czasu nie ma zbyt wielu możliwości przygotowania takich potraw. Nazwa folianu pochodzi od słowa „folium”, czyli liść. Warzywa liściaste są bardzo bogatym źródłem folianów.

Foliany są naturalne, a kwas foliowy jest syntetyczny

Kwas foliowy jest syntetyczny, jest kwasem. Stosuje się go jako dodatek do mąki czy płatków śniadaniowych. Kwas foliowy jest częściowo przekształcany w witaminę B i jej aktywną formę. U jednych osób kwas foliowy szybciej jest przekształcany na 5-MTHF szybciej, u innych ten proces przebiega wolniej. 

Istnieje zalecane dzienne spożycie kwasu foliowego i wygląda ono na przykład tak:

  • dzieci: od 1. do 3. roku życia – 150 μg; od 4. do 6. roku życia – 200 μg; od 7. do 9. roku życia – 300 μg
  • mężczyźni: 400 μg
  • kobiety: 400 μg
  • kobiety w ciąży: 600 μg
  • kobiety karmiące – 500 μg

O tym nie należy zapominać. Lekarz zawsze powie kiedy suplementować ten kwas. Obecnie odchodzi się od tezy o suplementowaniu kwasu foliowego przez kobiety w ciąży. Foliany w pożywieniu są nazywane folianami pierwszej generacji. Kwas foliowy jest sztuczny, syntetyczny i nie jest tak dobry, jak naturalne foliany. 

Foliany zawarte w żywności często znikają podczas obróbki produktów spożywczych. Najwięcej folianów jest w brukselce, brokułach, gorgonzoli, serze cheddar, wątrobie wieprzowej, ośmiornicy. Często znikają podczas przygotowania posiłków oraz przechowywania żywności. Około 25-50 procent folianów udaje się spożywać konsumentom. Pozostała część jest tracona w procesie obróbki termicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może Ci się również sposobać: